Zaproszenie na uroczystość wręczenia Nagrody Rady Europy wisi na słupskim ratuszu

Ratusz to miejsce, w którym już niedługo zajdą znaczne zmiany. Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Zachęcam Was jednak do cofnięcia się w czasie. Przypomnę wam historię powstania tego miejsca.

W roku 1894 na budowę Nowego Ratusza (tego, który znamy współcześnie) wyraził zgodę zarząd miejski i burmistrz Hans Matthes. Pierwszy magistrat (Ratusz Staromiejski) był siedzibą władz miejskich aż 101 lat i usytuowany był na środku Rynku. W 1791 roku znajdował się już w złym stanie technicznym i postanowiono zastąpić go nowym. Stary gmach został rozebrany, a w 1798, w ciągu zaledwie roku, postawiono nowy budynek.

Z upływającym czasem przybyło urzędników, więc budynek stał się zbyt ciasny na potrzeby ówczesnej władzy. Doszło do tego, że zaistniała konieczność wynajmowania dodatkowych pomieszczeń, co generowało duże koszty. Burmistrz powołał komisję, która miała zająć się rozbudową ratusza. Ostatecznie podczas rozmów doszło do zmiany miejsca planowanej budowy i na obecnym Placu Zwycięstwa rozpoczęły się prace budowlane. Rozpoczęły się one w 1899 roku i zostały zakończone w 1901 roku. W tym miejscu do tej pory stoi Nowy Ratusz, który nieprzerwanie spełnia swoją funkcję.

Biorąc pod uwagę ówczesny słaby rozwój techniczny i brak sprzętu ciężkiego, Nowy Ratusz powstał w zadziwiająco szybkim tempie. Budynek po Ratuszu Staromiejskim Rada Miasta chciała sprzedać, a najpoważniejszym klientem, który chciał go nabyć był Robert Landt, przedsiębiorca, który handlował na Rynku pod numerem 20 i planował z magistratu zrobić dom towarowy. Słupscy kupcy obawiali się, że dom towarowy Landta zaszkodzi ich interesom i rozpoczęli długotrwały bojkot. Ostatecznie 19 czerwca 1091 roku budynek został sprzedany kupcom z Rynku, którzy dla zabezpieczenia swoich interesów rozebrali gmach.

Nowy Ratusz nawiązuje swoim wyglądem do neogotyckich bram miasta, oraz kościoła Mariackiego. Jego wnętrze zostało ukończone 4 lipca 1901 roku i podczas lokalnej uroczystości oddano go do użytku we wrześniu tegoż roku. Wnętrze ma charakter secesyjny, pomieszczenia są jasne i duże. Powierzchnie ścienne pokryte są malowidłami, które przedstawiają symboliczne sceny z historii miasta, takie jak nadanie praw miejskich w 1310 roku czy rybackie tradycje Słupska. Ratusz okalają dwa zieleńce. Przy jednym z nich znajdują się angielskie, czerwone budki telefoniczne, które miasto dostało w darze od miasta partnerskiego Carlisle z Wielkiej Brytanii. W czasie, kiedy gmach został oddany do użytku, do Stolpu przysłane zostały różne dary. Przykładowo cesarz podarował miastu swój portret, namalowany przez L. Nostera, nauczyciele z gimnazjum, które mieściło się przy obecnej ulicy Szarych Szeregów, ufundowali popiersia Steina i Hardenberga, a okoliczna szlachta zafundowała witraże ozdobione herbami. W roku 1945 rosyjscy żołnierze podczas swojego krótkiego pobytu okradli ratusz z wielu zabytkowych przedmiotów.

Obecnie magistrat jest dostępny dla petentów oraz zwiedzających we wszystkie dni robocze. Wieża ratuszowa, z której można podziwiać panoramę miasta, stanowi dodatkową atrakcję turystyczną. A od 1999 roku rozbrzmiewa w południe hejnał miejski grany z wieży. Z całą pewnością słupski ratusz to piękny zabytek, który jest doskonale utrzymany i stanowi rozpoznawalny element architektoniczny miasta.